Tisdag 15 oktober 2019

Mellan den 15 – 20 okt auktioneras två konstverk ut till förmån för Ebbas Änglar på Stockholms Auktionsverk.
Lägg ditt bud i dag och följ med oss på vår resa mot ett ljusare Sverige för alla!

Lägg ditt bud här

LISA JONASSON (född 1978): ”Till skillnad från ont och gott”, offset, signerad och numrerad Lisa Jonasson 108/150, 43,5×57 cm

Konstverket auktioneras ut till förmån för Stiftelsen Ebbas Änglar.

Insamlingsstiftelsen Ebbas Änglar – till minne av Ebba Åkerlund startades 2018 av Jeanette Åkerlund, mamma till Ebba Åkerlund som elva år gammal blev ett av offren i terrorattacken på Drottninggatan den 7 april 2017.

Ebbas Änglar verkar till förmån för barn i Sverige som saknar ekonomiska förutsättningar att utveckla sin talang och sina ambitioner främst inom det idrottsliga eller kulturella området.

Allt arbete med stiftelsen sker ideellt och syftet med stiftelsen är att tillsammans arbeta för att lyfta fram kärlek och medmänsklighet i vårt samhälle.

Jonasson gick ut Kungliga konsthögskolan 2004. Under 00-talet drog hon i gång Lisa Jonasson-biennalen, en stöddig spark mot konstvärldens statustänkande internationella glittervärld där biennaler och mässor avlöser varandra i en ändlös dans.

Lisa Jonasson tar sig an en mytisk värld med hjälp av papper, sax och lim och hon har sagt att:
– Bilderna görs bit för bit. När en modul är klar sätter jag fast den så att jag kan börja med nästa. Det skapas hela tiden nya obalanser, varje del ställer sina krav på nästa del. Att göra bilder är att vara i en ström av oändligt många ställningstaganden. Leken med myternas ikonografi speglar vår eviga längtan efter att få tillvaron förklarad för oss.

SAGA BERLIN (född 1987), ”Uppfinnått”, fotografi, C-print, 23×18,5 cm, signerad på baksidan med dedikation ”Ebba ser oss!! Ebbas änglar är vi”.

Konstverket är utfört av Saga Berlin, född 1987, en autodidakt svensk foto-, video- och installationskonstnär. Hon är också terroroffret som hamnade under lastbilen på Drottninggatan och drabbades av svåra hjärnskador.

Den aktuella bilden föreställer bassängen på Hägerstensbadet i södra Stockholm hösten 2016.
Berlin filmade och arbetsledde när maskerade personer målade i den stora simbassängen. Som en del av konstprojektet, inspirerad av den buddistiska mandalaritualen, skulle poolen tvättas ren nästa dag. Men hon greps av polis under arbetet och åtalades senare för grov skadegörelse alternativt medhjälp och anstiftan till detsamma.